National Stage Management Awards

If Carlsberg made Stage Managers.... who would they be like?

Image 

SMA NATIONAL STAGE MANAGEMENT AWARDS 2017

      Hosted by                                         Sponsored by 

Image                                                                  Image

To be presented at THE THEATRE SHOW   7 June 2017, West Hall Alexandra Palace, London N22 7AY 

Anyone can Nominate an Individual (A/D)SM or SM Team for our unique awards, when exceptional SMs are invited to step out of the shadows into the limelight and take a bow

It's been a record year for nominations in our Individual and Team Stage Management Categories and the standard has been very high indeed.  Congratuations to all nominees - it is a great achievement and measure of great work to be singled out by colleagues and recommended for our awards -and thanks to the many colleagues who sent nominations. We are sorry that we can't give an award to every nominee!

Here are the nominees whose exceptional and outstanding work has marked them out for inclusion on our long list prior to the awards:

(This is not a full list of all nominations received.  The long list nominees are listed in no particular order in each category)

INDIVIDUAL    
CSM   Helen Barratt Curious Incident of the Dog in the Nightime
ASM   Sarah Coates The Miser
CSM   Christine Collins Trainspotting
DSM   Jen Davey A Tale of Two Cities
SM   Karen Davies Return to the Forbidden Planet
CSM   Mark Featherstone In the Night Garden Live
CSM    Beth  Sweeney Guildford Shakespeare Company Season
DSM   Owen Thomas The Grinning Man Bristol OV
DSM   Adam Tripp Bat Out of Hell the Musical
CSM   Mark Wilkinson La Cage Aux Folles
CM    Lee Drinkwater Sweet Charity
SM   Howard Williamson Billy Elliot UK and Ireland Tour
CSM   Robin Longley Much Ado & Loves Labours Lost
SM   Michelle Booth The Witches    West Yorkshire Playhouse
CSM on bk   Christine Hollinshead

Peter Pan    Gordon Craig Theatre Stevenage

GDS STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

     
    Megan Smith Guildhall School of Music & Drama
    Ella Wheway Mountview Academy of Theatre Arts
    Hannah Walmsley Rose Bruford College
    Pippa Lowen Northbrook Coll (Brighton Met)
    Nicola Newton Canterbury Christ Church Uni
    Sophie Keers Bristol Old Vic Theatre School
     George Baker Guildford School of Acting Univ. Surrey
    Tristan Rusdale Royal Welsh College of Music and Drama
    Georgia Cross Bath Spa University
TEAM      
    Kerrie Driscoll, Sara Shardlow  Watermill 50th Anniversary Season
     Robbie Cullen & team Groundhog Day Old Vic
    Gareth Roberts & team Macbeth & season Theatr Genelaethol Cymru
    Lee Drinkwater & team Sweet Charity  Royal Exhange Theatre
    Sarah Thomas-Hopkins & team The Kids Stay in the Picture  Royal Court Th
    Dan Gammon & team Unreachable   Royal Court Theatre
    Caitlin O'Reilly & Team Roundabout  Season  Paines Plough
    Chris Boyle & Team School of Rock New London Theatre
    Maddie Baylis & Team I Capture the Castle Watford Palace Theatre
    Sarah Alford Smith & Team Hamlet  Almeida
    Claire Sibley and team Richard III Almeida Theatre & Croatia
    Alison Palmer & team Roald Dahl's City of the Unexpected - NTW
    Helen Keast & Team Storyhouse Chester Opening Season

 THE DAVID AYLIFF AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT                         

Lawrence Doyle
Alan Hatton
Jim Taylor
 

#NatSMawards17       Image

LINK:  How to Edit a PDF


 
SMA NATIONAL STAGE MANAGEMENT AWARDS 2016:
sponsored by:

                                                                   

 The winners of The SMA National Stage Management Awards in association with The Stage were announced at a ceremony hosted by special guest Lynda Rooke at the ABTT Theatre Show this afternoon.  Alistair Smith, editor of The Stage, and Matt Lloyd, MD of GDS Limited (sponsors of the student achievement award) also spoke at the event

The winners are:

SPECIAL AWARD - Production & Stage Management Team
Winner: GLOBE TO GLOBE Hamlet: Adam Moore, Carrie Burnham, David McEvoy, Rebecca Austin

STAGE MANAGEMENT : INDIVIDUAL
Winner: Amy Griffin - DSM , 1984, International Tour
Highly Commended: Rachel Williams - CSM, The Play That Goes Wrong, Duchess Theatre,
Highly Commended: Amy Chandler - SM, HOME Manchester rep season

STAGE MANAGEMENT : TEAM
Winner: BOY - Almeida Theatre: Dan Ayling CSM, Heidi Lennard CSM, Linsey Hall CSM, Ian Andlaw DSM, Cleo Maynard ASM, Lucas Rajpaul TSM
Highly Commended: THE CHAIRS - Extant: Stacey Choudhury-Potter PM/CSM, Beatrice Galloway SM/DSM, Anna Metthews TSM, Louise Gregory Technical Crew 
Highly Commended: NEW VIC THEATRE - ‘Hoard’ Festival Summer 2015: Struan Sewell CSM, Steve Hall DSM, Lisa Mellor DSM, Natalie Hainon ASM, Suzanne Snook ASM, Helen Slevin ASM, Rachel Reddihough TSM

THE DAVID AYLIFF AWARD – LIFETIME ACHIEVEMENT
Winner: John Toogood - CSM, PM + GM

GDS STUDENT ACHIEVEMENT AWARD
Winner: Elena Pitsiaeli - GSMD  WINNER 
Highly commended: Laura Eastwood - BOVTS
Katie Bingham - RWCMD

 
     presented by SMA at the ABTT Theatre Show:  2.30PM  Weds June 22  2016
 
 Student  Winners receive a certificate, free Graduate membership of SMA and £100 voucher for toolbox essentials and goodies from our friends at .
 
All SMA members plus nominees and nominators are invited to the National Stage Management Awards ceremony, held as part of the ABTT Theatre Show at Alexandra Palace on Wednesday 22nd June at 2.30 PM, followed by a drinks reception, (and an evening social with ABTT).  
 
 

 

GROUP

 

 

NOMINEE

 

NOMINATOR

Individual

Amy Chandler

SM - HOME Manchester rep season

Jamie Byron

 

Individual

Amy Griffin

DSM - 1984, International Tour

Liz Eddy

 

Individual

Jayson Gray

SM - Jersey Boys UK tour

Jordan Lever

 

Individual

Martin Hope

CSM - The Homecoming, The Maids, Rocky Horror Show

Ambassador Theatre Group

(Sarah Cant)

 

Individual

Paul Golynia

PM + touring CSM - 16 Singers tour

Kate Cross

 

Individual

Rachel Williams

CSM - The Play That Goes Wrong, Duchess Theatre

Lucy Westnidge

 

 

 

Lifetime

To be announced

 

 

 

 

Student

Alicia Calderon Orozco

ALRA

Ria Tubman

 

Student

Elena Pitsiaeli

GSMD

Gill Allen

 

Student

Katie Bingham

RWCMD

Daz James

Student

Laura Eastwood

BOVTS

Louise Matthews

 

Student

Lucy Pharaoh

LIPA

Richard Reddrop

 

Student

Neil Watson

MOUNTVIEW

Kate Green, Mike Powell Jones

 

Student

Poppy Howarth

ROSE BRUFORD

Mark Simpson

 

Student

Tom Leighton-Fisher

GSA

Jo Franklin

 

 

 

Team

ALADDIN - Oxford Playhouse

Louise Chantal, Hannah Groombridge

Lauren Harvey - CSM

Devika Ramcharan - DSM

Cassie Adey - ASM

 

Team

BEAM 2016 – Park Theatre London

James Hadley, Sharon Calcutt Cheadle

Catherine Harmer - SM

Liz Yeates - SM

 

Team

BOY - Almeida Theatre

Wendy Kweh, Lilli Geissendorfer

Dan Ayling - CSM

Heidi Lennard - CSM

Linsey Hall - CSM

Ian Andlaw - DSM

Cleo Maynard - ASM

Lucas Rajpaul - TSM

Team

CAMELOT: The Shining City -

Slunglow + Sheffield Theatres

Andrew Wilcox

Sarah Gentle - SM

Blue Merrick - DSM

Amy Hawthorne - ASM

 

Team

GLOBE TO GLOBE Hamlet

Tamsin Mehta

Adam Moore

Carrie Burnham

David McEvoy

Rebecca Austin

 

Team

KINGS CROSS THEATRE - The Railway Children + In the Heights

Tristan Baker

 

Richard Llewelyn - CSM

Jonathan Gosling - Technical M

Andreas Ayling - Technical M

Rebecca Spiller - DSM

Sarah Benbow - DSM

James Smailes - ASM

Matt Walesby - ASM

Antonia Petruccelli - ASM

Jonny Liron - Technical crew

Josh Liron - Technical crew

Sam Penn - Technical crew

Mike Lambert - Technical crew

Phil Nunnington - Technical crew

Jamie Povey - Technical crew

Ruben Gomez - Technical crew

Tara Gough - Technical crew

Steve Thomas - Technical crew

Laura Beacham - Technical crew

Alison White - Technical crew

Charlotte Campbell - Technical crew

Rachel Higham - Technical crew

 

Team

MRS HENDERSON PRESENTS - Theatre Royal Bath + Noel Coward Theatre

Eugene Hibbert, Lindah Balfour

Lindah Balfour - CSM (Eugene Hibbert nomination only)

Joseph Gale - SM

Rebecca James - DSM

Hayley Craven - ASM

Helen Clarkson - ASM

Matt McFarlane - TECH ASM

 

Team

NEW VIC THEATRE -

‘Hoard’ Festival Summer 2015

Steve O’Brien

Struan Sewell - CSM

Steve Hall - DSM

Lisa Mellor - DSM

Natalie Hainon - ASM

Sooz Snook - ASM

Helen Slevin - ASM

Rachel Reddihough - TSM

 

Team

RSC - A Midsummer Night’s Dream

Erica Whyman

Suzi Blakey - CSM

Jenny Grand - SM

Emma McKie - DSM

Lindsey Banwell-Knight - ASM

Helen Fletcher - ASM

 

 

 

 

 

 

 
For many years now the SMA National Stage Management Awards have offered the opportunity of one day when stage management can step into the limelight and take a bow themselves.
 

                                                                                                                    

AWARD RECIPENTS FOR SMA NATIONAL STAGE MANAGEMENT AWARDS 2015

Category and Name Nominated by

International

HIGHLY COMMENDED:

THE FESTIVAL TEAM   Wexford Festival  Wexford Festival Opera

 

 

Ray Bingle

 

HIGHLY COMMENDED:

Globe to Globe HAMLET (World Tour)

 
Tom Bird, Lotte Buchan Tasmin Mehta  
Outstanding Contribution    

Special mention:

JAMES SMITH   SM Lancaster Grand

Jean Shevelan

Individual SM (any level)    

WINNER:

CAROL PESTRIDGE   84 Charing Cross Road   Salisbury Playhouse

Sam Townsend

HIGHLY COMMENDED:

DOMINIQUE PIERRE-LOUIS  Wicked UK& Ireland Tour

Maddie Cupples

HIGHLY COMMENDED:

SAM ECCLES  SM Pentabus season

Elizabeth Freestone  
SM Team      

WINNER:

GECKO  Missing and Institute - Repertoire

Rosalind Wynn

HIGHLY COMMENDED:

THE GATHERING/YR HELFA   NTW Site Specific

David Evans

HIGHLY COMMENDED:

TRUE WEST  Tricycle Theatre

Shaz McGee
Student      

WINNER:

GEORGEE BURN     GSA

     

HIGHLY COMMENDED:

ROSS JARDINE   RCS

   

HIGHLY COMMENDED:

SAM GRIESSER   RWCMD

   

All nominations were received from peers in the industry. All stage management (not just SMA members ) are eligible

Awards are judged by a distinguished panel of industry professionals. 

"The one time when stage management can step into the limelight and take a bow for their own achievements"


  2014 NATIONAL STAGE MANAGEMENT AWARDS:

sponsored by

presented with the ABTT Awards: Weds June 11th 2014
 
 
 2014 National Stage Management Awards:  Results:

 

GDS Student Award: presented by Matt Lloyd, MD, GDS

Winner:        Ben Phelps,  Mountview

Highly Commended: Caitlin O'Reily     Rose Bruford

sponsored by  

 

Outstanding Contribution to stage management:

Winner:   Caroline Heale  (GSA stage management and technical theatre education over 24 years)

Highly Commended:  Kerry Lewis    English National Ballet 2005 to present

Stage Management Teams award:

Winner: Chimerica (Maris Sharp,Davin Patrick,Catt Padgham,Katie Barrett, Sarah Hellicar) Almeida and West End

Highly Commended: The Color Purple (Becca Ridley, Katherine Tippins) Menier Chocolate Factory

Highly Commended: Open Court Season (George Cook, Heather Cryan,Michael Dennis,Pandora Ellington,Sarah Hellicar,Lyndsey Knight, Sophie Rubenstein,Julia Slienger)   Royal Court Theatre

2014 Individual stage manager award

Winner: Gemma Tonge,  Emil and the Detectives, RNT

Highly Commended: Jess Banks, The Events, ATC

SMA LIfetime Achievement Award 2014:    Bob West.

SMA Special Award for service to stage management:

Eddie Davison     (posthumous)

International recognition:

David Sinclair, SM Cirque du Soleil, Canada

SM Team Nixon in China (Anne Kyle, Bronagh Doherty,Richie O'Sullivan Conleth Stanley, Props)   Wide Open Opera, Dublin

-oooO0Oooo-

FULL LIST OF NOMINATIONS 2014

 ‘The one time in the year when Stage Management can step into the limelight and be singled out for recognition'

NOMINATIONS CLOSED ON 19th MAY 2014


'Individual' and 'SM Team' Awards 2013

sponsored by

Individual Stage Manager Winner 2013 - Linda Hapgood, London Wall, Finborough Theatre
 
SM Team Winners 2013 - A Midsummer Nights Dream, Bristol Old Vic Theatre Company
 
Lifetime Achievement Award 2013 - Art Walker, Lincoln Theatre Royal
 
 
 'Stage Management Student of the Year'
Honouring the most improved, or stand out student achievement
sponsored by
 
 
2013 Student Award Winner - Alex Bradford, Rose Bruford College

FULL LIST OF 2013 NOMINATIONS

WHAT OUR SUPPORTERS ON SOCIAL MEDIA HAD TO SAY